Jednym z istotnych kosztów dla posiadacza rachunku bankowego jest koszt obsługi karty płatniczej. Jest to opłata cykliczna, egzekwowana przez bank co miesiąc. Zależnie od banku oraz rodzaju rachunku (osobisty, firmowy) opłaty za korzystanie z karty wynoszą od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

Czy można zatem uniknąć opłaty za kartę? Tak. Jest na to kilka sposobów.

Konta bez opłat za kartę (bezwarunkowo)

Należą do rzadkości. W tych bankach nie zapłacimy za kartę ani złotówki, bez żadnych warunków. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie takiego banku.

Konta bez opłat za kartę (warunkowo)

Powszechną praktyką jest że bank nalicza opłatę za kartę, jeśli klient nie spełni określonych warunków zwolnienia. Najczęściej bank wymaga od klienta pewnej aktywności dotyczącej rachunku bądź karty płatniczej. Do takich warunków należą przede wszystkim:

  • płatność kartą w miesiącu kalendarzowym na ustaloną minimalną kwotę, np. 200 zł;
  • ilość transakcji kartą w miesiącu, bez limitu kwoty;
  • ilość płatności kartą w miesiącu na określoną kwotę, np. min 5 transakcji kartą na łączną kwotę co najmniej 300 zł;
  • comiesięczny wpływ wynagrodzenia w określonej kwocie, np. min 800 zł.

W przypadku wypełnienia przez klienta jednego lub więcej warunków – bank nie pobierze opłaty za kartę. W ofertach kont osobistych – dominującym rodzajem aktywności klienta zwalniającym z opłaty za kartę są transakcje bezgotówkowe kartą. W niektórych bankach na równi z płatnościami kartą traktowane są płatności blik, HCE, Google Pay.

Płatności mobilne

Ciekawym rozwiązaniem jest nie zamawianie karty w ogóle, wtedy nie będzie generować kosztów. Ale jak to żyć bez karty? Już tłumaczę. Kartę możemy zastąpić telefonem komórkowym w drodze instalacji aplikacji mobilnej banku i konfiguracji płatności. Dzięki temu będziemy mogli płacić za zakupy w punktach stacjonarnych oraz w internecie, a także wypłacać gotówkę z bankomatu. Do najpopularniejszy form płatności mobilnych należą: płatności BLIK, płatności HCE oraz Google Pay. Przeważnie banki nie pobierają jakichkolwiek opłat z tytułu płatności mobilnych.