Jeśli ktoś szuka darmowego ROR-u z bezpłatną kartą, którą można zapisać w telefonie, ale nie chce przejmować się comiesięcznym spełnianiem wymagań banku, to Konto Optymalne w BGŻ BNP Paribas będzie bardzo dobrym wyborem.

BGŻ BNP Paribas to średniej wielkości bank, który formalnie powstał w 2015 r. w wyniku fuzji francuskiego BNP Paribas z mającym przedwojenne korzenie BGŻ-em. Ten ostatni, który w latach 2008-14 był kontrolowany przez holenderski Rabobank, wcześniej skupiał się na klientach z sektora rolnego. Natomiast BGŻ BNP Paribas, który po drodze przejął jeszcze wyspecjalizowany w wydawaniu kart kredytowych Sygma Bank, jest bankiem uniwersalnym.

Dziś organizacja kierowana przez Przemysława Gdańskiego zajmuje siódme miejsce pod względem wielkości aktywów (ok. 70 mld zł). Jednak ma ambicje, by wejść do TOP5. Pod koniec 2018 r. zbliży się do tego celu, gdyż przejmie Raiffeisen Polbank.

Dobre konto w BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas mocno pracuje też nad powiększeniem portfela kont osobistych. Obecnie zajmuje w tej klasyfikacji dopiero 11. miejsce. Zmiana taryf oraz częste akcje promocyjne, w ramach których można zdobyć różne nagrody, sprawiły, że bankowi udało się przełamać spadkowy trend.
Wielka w tym zasługa Konta Optymalnego. Pod względem cenowym ROR ten prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Klient nie płaci bowiem za:

 • prowadzenie rachunku,
 • obsługę karty debetowej,
 • przelewy internetowe,
 • wpłatomaty własne,
 • polecenie zapłaty,
 • zlecenia stałe,
 • wypłaty z bankomatów własnych i Planet Cash, czyli ponad 3600 maszyn na terenie całego kraju (co szóste urządzenie samoobsługowe).

Co istotne, ze wszystkich wymienionych usług posiadacz konta BGŻ BNP Paribas może korzystać bezwarunkowo za darmo. Oznacza to, że nie musi spełniać żadnych wymagań, czyli np. zasilać rachunku, przelewać nań wynagrodzenia czy generować plastikiem określonych obrotów.

Innymi słowy: Konto Optymalne pozostanie bezpłatne bez względu na to, czy konsument będzie z niego korzystać, czy nie. Właśnie dlatego można je polecić każdemu, komu zależy na zerowych kosztach utrzymania ROR-u.

Opłaty pojawią się przy przelewach w oddziale (6 zł) oraz operacjach gotówkowych w kasie (10 zł). Na szczęście można sobie poradzić z tym ograniczeniem. Jak? Należy zlecać transfery w bankowości online, podejmować gotówkę w odpowiednich urządzeniach samoobsługowych i wpłacać ją poprzez wpłatomaty własne banku, których systematycznie przybywa (obecnie – 74, rok temu – 11, a docelowo – 100).

Posiadacze Konta Optymalnego powinni też pamiętać, że za każdą wypłatę z obcego bankomatu w Polsce zapłacą 5 zł. Cash-back kosztować ich będzie 1 zł. Za bez opłat pobiorą środki za granicą, o ile skorzystają z maszyn grupy BNP Paribas lub instytucji tworzących porozumienie Global Alliance.

Podstawowe opłaty związane z Kontem Optymalnym
Usługa / taryfa Opłata
Prowadzenie konta 0 zł
Karta debetowa 0 zł
Przelew internetowy 0 zł
Przelew w oddziale 6 zł
Obce bankomaty w kraju* 5zł
Wypłata w oddziale 10 zł**
Wpłata w oddziale 10 zł
Wpłatomaty własne 0 zł
Cash-back 1 zł
Polecenie zapłaty 0 zł
Zlecenie stałe 0 zł

* – inne niż Planet Cash
** – nie jest pobierana w razie niedostępności bankomatu przy oddziale

BGŻ BNP Paribas: Konto Optymalne i nowoczesne płatności

Brak kosztów to tylko jedna z zalet Konta Optymalnego. Jeśli komuś zależy na nowoczesnych rozwiązaniach finansowych, nie zawiedzie się. BGŻ BNP Paribas udostępnił swoim klientom najpopularniejsze systemy płatności mobilnych:

 • Blika,
 • Google Pay,
 • Apple Pay.

Bank ma też własną aplikację mobilną (GOmobile). Dzięki niej można zarządzać finansami z dowolnego miejsca, np. zlecać transfery zwykłe i ekspresowe z Konta Optymalnego, sprawdzić saldo, przejrzeć historię operacji, zlokalizować bankomat, doładować telefon.

To wszystko sprawia, że mając konto w BGŻ BNP Paribas, można zamienić telefon w kartę zbliżeniową, wypłacać pieniądze z bankomatów bez karty czy realizować szybkie płatności w internecie bez podawania danych karty.

Ciekawym rozwiązaniem bankowości internetowej (system Pl@net) jest natomiast funkcja „płatności do podpisu”. To w istocie schowek przelewów. Pozwala on na zatwierdzanie wielu transferów jednym kodem SMS i skrócenie czasu poświęcanego na realizację stałych płatności, które zwykle wykonuje się określonego dnia miesiąca.

Konto Optymalne BGŻ BNP Paribas – podsumowanie

Zalety konta

 • Bezwarunkowo darmowe prowadzenie Płatne obce bankomaty w kraju inne niż Planet Cash.
 • Bezwarunkowo darmowa karta debetowa.
 • Bonusy dla nowych i dotychczasowych klientów.
 • Bezpłatne wypłaty z niektórych bankomatów za granicą.

Wady konta

Płatne obce bankomaty w kraju inne niż Planet Cash.

Jak otworzyć Konto Optymalne?

Wniosek o otwarcie rachunku możesz złożyć przez internet. Umowę podpiszesz w obecności kuriera lub w oddziale banku.


otwórz konto