Pod względem cenowym konto Nest Banku bije na głowę inne ROR-y, gdyż podstawowe usługi, w tym bankomaty krajowe i wpłatomaty największego operatora na rynku, oferuje bezwarunkowo za darmo. Do tego daje dostęp do dobrej oferty depozytowej i bezpłatnych usług w obrocie dewizowym.

Nest Bank to stosunkowo młoda i niewielka instytucja. Pod obecną nazwą funkcjonuje od jesieni 2016 r., gdy przeszedł w ręce angielskiego funduszu private equity AnaCap. Wcześniej działał jako FM Bank PBP, którego korzenie sięgają 1995 r. Nest Bank jest jego prawnym następcą. Przejął też po nim niektóre elementy strategii i oferty, m.in. zorientowanie na drobnych przedsiębiorców i brak opłat za konto.
Nest Bank, choć jest niewielki, dynamicznie rośnie. Na koniec 2017 r. miał 316 tys. klientów oraz 5 mld zł aktywów. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o odpowiednio: 77 i 72 proc.

W pełni darmowe konto w Nest Banku

Konto Nest Banku to jeden z zaledwie trzech bezwarunkowo darmowych rachunków bieżących na rynku. Klient ze wszystkich podstawowych usług korzysta bezpłatnie i nie musi spełniać żadnych wymagań. Z tego względu ROR ten można polecić każdemu, komu zależy na zerowych kosztach utrzymania konta.

Jedna opłata pojawia się przy przelewach zlecanych w oddziale. Za każdą taką operację organizacja kierowana przez Marka Kulczyckiego nalicza 5 zł. Jednak w dobie bankowości internetowej i mobilnej nie jest to problemem. Druga opłata występuje przy modyfikowaniu i odwołaniu polecenia zapłaty. Koszt takiej operacji to również 5 zł.

Warto zaznaczyć, że Nest Bank jako jeden z nielicznych oferuje darmowy dostęp do największej w kraju sieci wpłatomatów firmy Euronet. Na taki przywilej mogą liczyć jeszcze tylko klienci Idea Banku, Banku Pocztowego i T-Mobile Usług Bankowych.

Podstawowe opłaty związane z kontem Nest Banku
Usługa / taryfa Opłata
Prowadzenie konta 0 zł
Karta debetowa 0 zł
Przelew internetowy 0 zł
Przelew w oddziale 5 zł
Obce bankomaty w kraju 0 zł
Wypłata w oddziale 0 zł
Wpłata w oddziale 0 zł
Wpłatomaty Euronet 0 zł
Cash-back 0 zł
Polecenie zapłaty 0 zł
Zlecenie stałe 0 zł

 

Darmowe Nest Konto + dobra oferta depozytowa

Brak opłat za ROR to jedna z wielu zalet Nest Banku. Dość atrakcyjnie prezentuje się też jego oferta depozytowa. Na lokacie powitalnej nowi klienci zarobią 4 proc. w skali roku.Na wyższe stawki mogą liczyć również obecni konsumenci. Warunkiem jest jednak wpłata nowych środków lub przelewanie wynagrodzenia na konto w Nest Banku.

Od czasu do czasu podmiot kierowany przez Marka Kulczyckiego organizuje także promocje konta oszczędnościowego. W standardzie oprocentowanie rachunku zależy od WIBOR-u (w ofercie znajdują się też lokaty powiązane z tym wskaźnikiem).

Ci, którzy zdecydują się na długoterminowe i systematyczne oszczędzanie, mogą liczyć na bonus. W zamian za wpłaty min. 50 zł miesięcznie na konto oszczędnościowe instytucja kontrolowana przez AnaCap po roku przyznaje nagrodę w postaci jednej miesięcznej składki. Premia jest tym wyższa, im dłużej trwa oszczędzanie.

Dodatkowy bonus otrzymuje się za posiadanie dzieci. Tak działa rachunek Nest Rodzinne Oszczędności, z którego pieniądze można wycofać w każdej chwili bez utraty odsetek.

Dla klientów mających rodziny ciekawą propozycją jest darmowy kredyt na fotelik samochodowy. Kredytobiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z finansowaniem sprzętu. Musi tylko spłacić pożyczony kapitał (max 2 tys. zł) w 10 ratach.

Darmowe konto walutowe Nest Banku z kartą V Pay

Mocną stroną Nest Bank są także tanie czy nawet darmowe usługi w obrocie dewizowym. Nie pobiera on bowiem opłat za prowadzenie kont walutowych w EUR, USD i GBP, przelewy SEPA ani realizowane kartami walutowymi wypłaty z bankomatów zagranicznych.

Sama karta do rachunku walutowego też jest bardzo tania. Jej wydanie to koszt 5 EUR / 6 USD / 4 GBP. Tyle samo, ale rocznie, płaci się za jej obsługę. A jeśli klient nie wyrobi plastiku do rachunku bieżącego w PLN, to nie płaci za kartę walutową.

Należy podkreślić, że Nest Bank jako jedyny w Polsce wydaje karty V Pay. To ważna informacja dla tych, którzy często robią zakupy w Niemczech. Za naszą zachodnią granicą instrument ten jest powszechnie akceptowany, czego nie można powiedzieć o plastikach z logo Visy czy MasterCarda.

Nest Bank – konto na smartfonie

Organizacja, na czele której stoi Marek Kulczycki, nie stroni od innowacyjnych rozwiązań. Dzięki aplikacjom Google Pay i Apple Pay jej klienci mogą bezstykowo płacić telefonem.Samo Nest Konto otworzymy można podczas rozmowy wideo z konsultantem. Na polskim rynku taka usługa dostępna jest jeszcze tylko w trzech bankach.

Jak na nowoczesną instytucję przystało, Nest Bank ma również własną aplikacją mobilną. Dzięki niej z dowolnego miejsca wykonamy najważniejsze operacje na rachunku. Do ciekawszych opcji tego oprogramowanie należą:

 • przelewy na SMS i e-mail,
 • wygodne opłacanie rachunków i faktur (wystarczy otworzyć dokument w aplikacji albo wykonać jego zdjęcie lub zeskanować kod QR, a system sam podstawi dane do przelewu),
 • bankowość głosowa, czyli obsługa poprzez komunikaty głosowe.

Jednak minus należy się Nest Bankowi za wygląd i sposób działania aplikacji. Wielu klientów skarży się, że jest brzydka, powolna i nieintuicyjna oraz nie zapewnia dostępu do Blika. Również system transakcyjny na urządzenia stacjonarne prezentuje się anachronicznie. Do tego często się zawiesza, a jego możliwości są dość ubogie.

Nest Konto Nest Banku – podsumowanie

Zalety konta

 • Bezwarunkowo darmowe prowadzenie.
 • Bezwarunkowo darmowa karta płatnicza.
 • Darmowe wszystkie bankomaty w kraju.
 • Darmowe przelewy europejskie.
 • Możliwość otwarcia podczas rozmowy wideo.
 • Przelewy natychmiastowe za 1 zł.
 • Darmowy kredyt na fotelik samochodowy.
 • Możliwość wyrobienia karty V Pay.
 • Ponadprzeciętna oferta depozytowa.

Wady konta

Nieco siermiężna bankowość elektroniczna i awaryjna aplikacja mobilna.

Jak otworzyć Nest konto?

Wypełnij wniosek przez internet. Są cztery drogi podpisania umowy: kurier, wideo rozmowa, przelew weryfikacyjny, placówka. Wybierz tę, która Ci najbardziej odpowiada.


otwórz konto