blik

Zamień portfel na telefon…

Usługa BLIK to szybkie, wygodne i bezpieczne płatności za pomocą telefonu. System został wprowadzony przez Polski Standard Płatności (PSP) i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Z BLIK-a możemy korzystać dokonując płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacając (wpłacając) gotówkę w bankomatach, robiąc przelewy na numer telefonu, a także wystawiając tzw. czeki BLIK. Mechanizm płatności opiera się na autoryzacji transakcji sześciocyfrowym kodem, generowanym na żądanie użytkownika w aplikacji mobilnej banku. Punkty w których możemy korzystać z usługi są oznaczone logiem “blik”.

Jakie banki udostępniają BLIK?
 1. Alior Bank
 2. Bank Millennium
 3. Bank Zachodni WBK
 4. ING Bank Śląski
 5. mBank
 6. PKO BP
 7. Orange Finanse
 8. Getin Bank
 9. T-Mobile Usługi Bankowe
 10. Reiffeisen Polbank
Jakie są wymagania techniczne dla BLIK-a?
 • telefon z systemem Android, iOS, Windows Phone;
 • aplikacja mobilna banku;
 • dostęp do Internetu (pakiet danych lub wifi).
Jak zacząć korzystać z BLIK-a?

Załóż konto w banku (jeśli jeszcze go nie posiadasz), który udostępnia płatności BLIK. Listę banków znajdziesz powyżej. Zapewnij sobie dostęp do Internetu w smartfonie. Zainstaluj aplikację mobilną banku w telefonie. Aplikację zawsze pobieraj ze sprawdzonego źródła. Najlepiej ze strony wybranego banku, przejdź na stronę dostawcy aplikacji mobilnej i pobierz tam oprogramowanie. Np. aplikację IKO (PKO BP) można pobrać ze sklepu Google Play (system Android), Windows Store (system Windows Phone), App Store (system iOS).

Pamiętaj o tym, że wersja oprogramowania musi być zgodna z wersją systemu, jaką posiadasz w telefonie. Jeśli nie wiesz, jaki masz system, to możesz to sprawdzić w ustawieniach telefonu, opcja “informacje o telefonie”. Po zainstalowaniu oprogramowania, BLIK powinien być domyślnie dostępny. Jeśli tak nie jest, to należy aktywować usługę w ustawieniach aplikacji mobilnej.

Jak dokonać płatności BLIK-iem w sklepie stacjonarnym?
 1. Zrób zakupy.
 2. Poinformuj sprzedawcę że chcesz zapłacić BLIK-iem.
 3. Sprawdź zgodność kwoty transakcji na terminalu płatniczym.
 4. Zaloguj się do aplikacji mobilnej swojego banku.
 5. Wygeneruj kod BLIK.
 6. Wprowadź sześciocyfrowy kod do terminala i zaakceptuj. Dla transakcji powyżej określonej kwoty może być niezbędne podanie numeru PIN.
 7. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej.
 8. Odbierz paragon i potwierdzenie płatności.
Jak dokonać płatności BLIK w sklepie internetowym?
 1. Zrób zakupy.
 2. Wybierz opcję płatności BLIK.
 3. Zaloguj się do aplikacji mobilnej.
 4. Wygeneruj kod BLIK.
 5. Wprowadź kod na stronie płatności i zatwierdź.
 6. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej.

Istnieje jeszcze szybsza metoda autoryzacji transakcji, bez przepisywania kodu BLIK. Przy robieniu pierwszych zakupów w sklepie internetowym masz możliwość dodania sklepu do tzw. bezpiecznych i zapamiętanie go w systemie. Podczas kolejnych zakupów w tymże sklepie, nie będziesz już musiał generować i wprowadzać kodu. Wystarczy zatwierdzenie operacji w aplikacji mobilnej jednym kliknięciem.

Jak wypłacić BLIK-em gotówkę z bankomatu?
 1. Wybierz opcję BLIK.
 2. Podaj numer PIN.
 3. Oznacz rodzaj dyspozycji (wypłata, wpłata) i kwotę transakcji.
 4. Zaloguj się do aplikacji mobilnej.
 5. Wygeneruj kod BLIK, wprowadź do bankomatu i zaakceptuj.
 6. Zatwierdź transakcję w aplikacji mobilnej.
 7. Odbierz gotówkę i potwierdzenie transakcji.
Jak wykonać przelew na numer telefonu?

Jest to innowacyjna usługa na rynku płatności. Przelewy na numer telefonu umożliwiają wysyłanie i odbieranie przelewów bez znajomości numeru rachunku bankowego. W celu wykonania przelewu zaloguj się do aplikacji mobilnej. Wejdź w opcję przelewy -> przelewy na numer telefonu. Wybierz nowy przelewy i wypełnij formatkę przelewu. W formatce przelewu wybierz konto z którego chcesz wykonać przelew (jeśli masz kilka), wprowadź nr telefonu odbiorcy (lub wybierz z listy kontaktów), określ kwotę przelewu o zatwierdź wszystko.

Jeżeli odbiorca przelewu ma powiązany numer telefonu z kontem w usłudze BLIK, to wtedy przelew będzie natychmiastowy, a pieniądze trafią na konto w ciągu kilku sekund. W przeciwnym razie procedura się wydłuży, a odbiorca przelewu otrzyma informację jak ma odebrać przelew. W razie nieodebrania przelewu przez odbiorcę – środki powrócą na konto nadawcy.

Opcja przelewów na numer telefonu jest o tyle interesująca, że są to przelewy natychmiastowe i całkowicie bezpłatne. Koszty standardowych przelewów w bankowości elektronicznej wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych za pojedynczy przelew. A tu mamy wszystko za free. Dodatkowo w czasie weekendu są przerwy w funkcjonowaniu przelewów natychmiastowych, co nie dotyczy przelewów telefonem.

Czeki BLIK

Podobnie jak z samym kodem BLIK – czeki BLIK możemy wykorzystać do płatności za zakupy w sklepie i internecie, a także do wypłaty gotówki z bankomatu. Skorzystać z czeku możemy sami bądź przekazać go innej osobie.

Jak utworzyć czek BLIK?

 1. Zaloguj się do aplikacji mobilnej.
 2. Przed utworzeniem pierwszego czeku – ustal hasło do czeków.
 3. Wybierz opcję BLIK -> Czeki BLIK.
 4. Kliknij utwórz nowy czek.
 5. Wpisz kwotę czeku, termin ważności oraz nazwę czeku (opcjonalnie).
 6. Kliknij “utwórz czek”.

Utworzony czek będzie zawierał numer. Czek możesz udostępnić innej osobie z aplikacji mobilnej (przesłać sms-em, e-mailem). Hasło do czeku należy przekazywać osobno.

Jakie są koszty korzystania z BLIK-a?

Na ogół banki nie pobierają opłat za korzystanie z usługi w zakresie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłaty/ wpłaty gotówki w bankomatach własnych banku (lub sieci z nim powiązanych). Opłaty mogą się pojawić za wypłaty w cudzych bankomatach.

BLIK a Google Pay

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, płatności blik wykonywane są w drodze wygenerowanie kodu i wprowadzenia go w odpowiednim miejscu (terminal, bankomat, strona internetowa). Jeśli mowa o Google Pay, to płatność następuje w formie zbliżeniowej, poprzez przybliżenie telefonu do terminala płatniczego. To tak jak byśmy płacili kartą zbliżeniową, z tą różnicą że zamiast karty posługujemy się telefonem. Z doniesień Polskiego Systemu Płatności wynika, iż planowane jest wdrożenie płatności zbliżeniowych dla BLIK-a. Jest to świetna wiadomość i sądzę że wpłynie na jeszcze większe upowszechnienie się usługi.

Na koniec trochę statystyki. Polacy najchętniej korzystają z BLIK-a w sklepach internetowych. Na drugim miejscu plasują się bankomaty (wpłatomaty), a na trzecim sklepy stacjonarne.