płatności mobilne

W dobie powszechnego użytkowania smartfonów – otworzyły się nowe możliwości w sferze bankowości mobilnej. Banki zaczęły wdrażać technologie, umożliwiające zapłatę za produkty i usługi telefonem, a niekiedy także wypłatę gotówki z bankomatu. Efektem tych działań jest wykształcenie się trzech rodzajów płatności mobilnych. Omówimy je po kolei.

Płatności BLIK

Płatności blik polegają na zatwierdzaniu transakcji za pomocą sześciocyfrowego kodu – generowanego na żądanie użytkownika – w aplikacji mobilnej banku. Blikiem zapłacimy za zakupy w sklepach stacjonarnych oraz w internecie. Dodatkowo możemy dokonać wypłaty bądź wpłaty gotówki w bankomacie. Wybrane banki udostępniają opcję BLIK w swoich aplikacjach mobilnych.

Funkcjonalność płatności

  • płatności w punktach naziemnych,
  • płatności w internecie,
  • transakcje w bankomacie.
Płatności zbliżeniowe HCE

Nazwa “HCE” wywodzi się od ang. Host Card Emulation. Jest to oprogramowanie umożliwiające stworzenie wirtualnego odpowiednika karty płatniczej w aplikacji mobilnej, którym będziemy posługiwać się podczas płatności zbliżeniowych. Transmisja danych pomiędzy smartfonem a terminalem następuje w technologii NFC (ang. Near Field Communication), tj. bezprzewodowy przesył danych na krótką odległość (do kilku centymetrów).

Płatność odbywa się analogicznie jak płatność zbliżeniowa kartą, z tą różnicą że zamiast karty posługujemy się telefonem. Po pojawieniu się kwoty na terminale, przybliżamy wybudzony telefon, a dalej akceptujemy płatność w aplikacji mobilnej. Przy kwotach powyżej 50 zł wprowadzamy PIN na terminalu.

Jeśli mowa o wymaganiach technicznych, to musimy posiadać telefon z systemem operacyjnym Android w wersji 4.4 lub nowszej oraz aktywny moduł NFC w telefonie.

Funkcjonalność płatności

  • płatności w punktach naziemnych,
  • transakcje w bankomacie (nie zawsze).
Płatności zbliżeniowe Android Pay

Jest to jedna z form płatności HCE. Płatności Android Pay zostały wprowadzone przez Google w drodze stworzenia odpowiedniej aplikacji, którą możemy ją pobrać ze sklepu Google Play. Z Android Pay opłacimy zakupy w sklepach przyjmujących płatności zbliżeniowe, czyli w większości placówek na terenie kraju. Wymagania techniczne dla Android Pay, pokrywają się z wymaganiami dla standardowych płatności HCE.

Uwaga! Obecnie nazwa “Android Pay” została zastąpiona przez “Google Pay”. Jednak obie nazwy często są używane zamiennie.

Funkcjonalność płatności

  • płatności w punktach naziemnych,
  • transakcje w bankomacie (nie zawsze).

Atuty płatności mobilnych są nieocenione. Płatności telefonem są wygodne, szybkie i bezpieczne. Stanowią alternatywę dla tradycyjnej karty płatniczej. Możemy oczekiwać rosnącej liczby zwolenników płatności smartfonem oraz dalszego rozwoju technologii w tym zakresie.