Przelewy BlueCash zostały wprowadzone przez sopocką firmę Blue Media S.A., za zgodą prezesa Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie działalności rozliczeniowo-rozrachunkowej. Było to pierwsze takie rozwiązanie na rynku polskim. Wtedy nie było jeszcze przelewów Express Elixir z ramienia Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR). Aktualnie mamy wybór pomiędzy jednym a drugim rodzajem szybkich przelewów, dostępnych w większości banków polskich.

Przelewy BlueCash funkcjonują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Nie będziesz mieć problemu ze zrobieniem przelewu w weekend czy święta. Przelewy są księgowane poza bankowymi sesjami księgowań. Do realizacji przelewu nie jest konieczne uczestnictwo banku nadawcy i odbiorcy w systemie BlueCash. Co więcej, waluta przelewu nie może być inna niż PLN.

Ile trwa przelew BlueCash i ile za niego zapłacę?

Przelew trafi na konto odbiorcy w czasie nie dłuższym niż kilka minut. Ceny przelewów BlueCash są ustalane przez banki. Koszt przelewu natychmiastowego to zwykle kwota rzędu kilku złotych. Np. w mBanku 5 zł.

Bank Nazwa konta Wysokość opłaty
Alior Bank Konto Internetowe
Konto Jakże Osobiste
3 zł – przelewy do 1 tys. zł
5 zł – przelewy powyżej 1 tys. zł
—————————————–
5 zł
Bank Zachodni WBK Konto Jakie Chcę 2,50 zł – dla klientów do 26 lat
——————————————
5 zł – dla klientów od 26 lat
Eurobank Konto Active
Konto Prestige
Konto Na Codzień
5 zł
——————————————
1 zł
——————————————
3 zł
ING Bank Śląski Konto z Lwem Direct 5 zł
mBank eKonto standard
eKonto m
eKonto plus
5 zł
Nest Bank NestKonto 5 zł
Orange Finanse Konto Osobiste 5 zł
T-Mobile Usługi Bankowe Konto Freemium
Konto Premium
6 zł

 

Jak działają przelewy BlueCash?

BlueCash umożliwia przelew do dowolnego banku krajowego. Przelewy są realizowane w czasie rzeczywistym, to znaczy wpływa zlecenie i jest od razu przetwarzane. To zapewnia błyskawiczność przekazu środków. Cała transakcja składa się z dwóch przelewów wewnątrzbankowych, tj. nadawca przelewu (klient) – Blue Media (pośrednik) oraz Blue Media – odbiorca przelewu, zamiast jednego przelewu międzybankowego (Elixir).

  1. Klient wykonuje przelew z konta w swoim banku na rachunek operacyjny należący do firmy Blue Media w tym samym banku (przelew wewnętrzny pomiędzy tymi samymi bankami),
  2. Blue Media realizuje przelew ze swojego konta (ten sam bank, co odbiorcy przelewu) na konto odbiorcy przelewu wskazanego przez klienta .
 W jakich bankach zrealizuję przelew natychmiastowy?

Blue Cash obejmuje około 100 banków. Aktualną listę banków znajdziesz na stronie: https://bluecash.pl/spbc/out

Czy są jakieś ograniczenia transakcyjne?

Maksymalna kwota jednorazowego przelewu narzucona przez Blue Media to 20 000 zł. Jednak banki, w ramach swojej polityki, stosują różne limity, często o wiele niższe od wymienionego. Nie we wszystkich bankach dokonamy też płatności natychmiastowej do ZUS i US. Bywają i ograniczenia odnośnie dziennej ilości lub wartości transakcji tym systemem. Np. w mBanku maksymalna kwota przelewu ekspresowego to 5 000 zł, a dziennie możemy wykonać góra dwa takie przelewy.

Ukryte dane nadawcy przelewu

Odbiorca przelewu nie zobaczy danych nadawcy przelewu w polu “od” / “nazwa nadawcy”, a jedynie nazwę firmy Blue Media S.A.. Dane odbiorcy przelewu ujawnione będą w tytule przelewu. Jest to pewnego rodzaju wada przelewów BlueCash (brak przejrzystości informacyjnej). Z zapowiedzi władz spółki wynika, iż ma to być zmienione w przyszłości.

Jak wykonać przelew natychmiastowy?

Przelew możemy zlecić poprzez bankowość internetową i mobilną, co uchroni nas przed dodatkowymi kosztami. Złożenie dyspozycji przelewu przez telefon bądź w oddziale banku zwiększy koszt całkowity przelewu.

Alternatywą dla przelewów BlueCash są przelewy natychmiastowe Express Elixir.