sposoby założenia konta

W dzisiejszych czasach banki walczą o każdego klienta proponując coraz bardziej atrakcyjne oferty kont osobistych. Nie powinniśmy mieć zatem problemu ze znalezieniem rachunku spełniającego nasze oczekiwania. W ślad za tym idzie zwiększenie się ilości kanałów, poprzez które możemy założyć konto bankowe, a tym samym zwiększenie naszej wygody. Pamiętam jeszcze czasy, gdy konto można było otworzyć wyłącznie w placówce banku. Pojawienie się internetu nieodwracalnie zmieniło wszystko.

Procedura zakładania rachunku bankowego składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest wypełnienie wniosku o konto, a drugim podpisanie umowy. Zarówno jedno jak i drugie możemy uczynić na różne sposoby. Omówimy je po kolei. Warto wspomnieć, że nieraz oba etapy są połączone i sprowadzają się do wypełnienia umowy przez pracownika banku oraz zaakceptowania umowy przez klienta.

Złożenie wniosku o konto
 1. internet
  • formularz wnioskowy na stronie banku,
  • wideo rozmowa na stronie banku.
 2. infolinia,
 3. placówka.

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest samodzielne złożenie wniosku przez internet na stronie banku. Możemy to zrobić w każdym miejscu i czasie, korzystając z wybranego urządzenia (komputer, tablet, smartfon). Nikt nie będzie nas przy tym poganiał. Jeśli chodzi o infolinię, to nie zawsze uda nam się od razu dodzwonić do banku. Z kolei wizyta w placówce wymaga znacznej ilości czasu (dojazd, stanie w kolejce).

Z drugiej strony, niewątpliwą zaletą udania się do placówki jest to, że załatwimy wszystkie formalności od ręki, włącznie z podpisaniem umowy. Natomiast poprzez internet bądź infolinię złożymy tylko sam wniosek (wola zawarcia umowy), a podpisanie umowy będzie miało miejsce tradycyjną drogą, tj. kurier lub placówka . Wyjątkiem jest tutaj przelew weryfikacyjny i wideo rozmowa.

Interesującym rozwiązaniem na miarę XXI wieku jest założenie konta podczas wideo rozmowy z konsultantem banku. Konsultant zweryfikuje Twoją tożsamość na podstawie dowodu osobistego i wyglądu oraz przygotuje umowę. Podpisanie umowy nastąpi ustnie, w drodze akceptacji przez klienta warunków umowy. Dowodem zawarcia umowy będzie zarejestrowane wideo nagranie. Konto poprzez wideo rozmowę można założyć np. w Alior Banku i BZ WBK.

Podpisanie umowy
 1. kurier,
 2. przelew weryfikacyjny,
 3. wideo rozmowa,
 4. placówka.

We wszystkich bankach możemy podpisać umowę w placówce. Jednak rozwiązanie to nie zawsze może nam odpowiadać z uwagi na brak czasu. Najpopularniejszą metodą dla wniosków o konto złożonych przez internet jest dostarczenie umowy przez kuriera. Kurier przywiezie nam umowę do domu (lub w inne ustalone miejsce, np. do zakładu pracy), o ustalonym czasie, a w razie naszej niedyspozycji, możemy się umówić na inny termin. Po podpisaniu umowy w obecności kuriera, jeden egzemplarz umowy zachowujemy sobie, a drugi przekazujemy kurierowi, który dostarczy go do banku.

Ostatnią opcją zawarcia umowy jest tzw. przelew weryfikacyjny. Aby zawrzeć umowę w ten sposób, musimy posiadać konto w innym banku. Wygląda to w praktyce tak, że dokonujemy groszowego przelewu (1 grosz lub 1 zł) na numer przydzielonego nam konta bankowego. Co ważne, dane posiadacza rachunku w innym banku (imię i nazwisko) muszą się pokrywać z danymi zawartymi we wniosku o otwarcie konta. Po zaksięgowaniu przelewu na nowym koncie, rachunek staje się aktywny. W ten sposób ma miejsce weryfikacja naszej tożsamości i potwierdzenie woli zawarcia umowy. Przelewem założymy konto w Alior Banku, Banku Zachodnim WBK, ING Banku Śląskim, Nest Banku oraz Raiffeisen Polbanku.