cashback

Została wprowadzona w Polsce w 2006 r. Z roku na rok rośnie liczba jej zwolenników. Jednak wciąż świadomość społeczna o istnieniu i możliwościach usługi jest niewielka. Około 70% ankietowanych nie wie, co to jest cashback. Wynika to przede wszystkim z braku wyrazistych kampanii społecznych organizowanych przez banki, wystawców kart, media publiczne.

Na czym polega cashback?

Usługa cashback (cash back) umożliwia wypłacenie gotówki przy okazji zakupów w punktach handlowo-usługowych, takich jak supermarkety, stacje benzynowe, kioski. Aby wypłacić gotówkę, wystarczy więc zrobić zakupy w danym punkcie na dowolną kwotę, a następnie poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki. Wypłata środków jest możliwa tylko wtedy, gdy płacimy za zakupy kartą płatniczą (debetową, kredytową). Jeśli płacimy za zakupy gotówką, to wówczas cashback jest niemożliwy.

Inne pojęcie cashback

Cashback ma swoje drugie znaczenie i oznacza zwrot części wydatków dla klienta banku od zakupów dokonanych kartą płatniczą. Pojęcie to jest jednak nieprawidłowe, mimo że często pojawia się w języku powszechnym, a niekiedy w ofertach produktowych banków. Prawidłowa nazwa to moneyback (money back).

Jak dokonać wypłaty za pomocą cashback?
 • Zrób zakupy w punkcie obsługującym funkcjonalność cashback. Punkty te są oznaczone naklejką Visa lub Mastercard wraz z dopiskiem “cash back”, “płać kartą i wypłacaj”. Oznaczenia znajdują się na drzwiach wejściowych, witrynie, przy kasie.

cashback_logo

 • Przed dokonaniem płatności kartą, poinformuj sprzedawcę że chcesz wypłacić gotówkę w ramach usługi cashback i podaj kwotę wypłaty.
 • Sprawdź zgodność transakcji (zakupów oraz wypłaty) na wyświetlaczu terminala POS. Jeśli wszystko jest w porządku, to wprowadź PIN i zaakceptuj transakcję. Otrzymasz wydruk na którym będzie widnieć oddzielnie kwota zakupów oraz kwota wypłaty. Upewnij się czy dane z wydruku są zgodne z Twoją dyspozycją.
Jakie są limity wypłat?

Maksymalna jednorazowa wypłata jest różna w zależności od wystawcy karty. I tak posiadacze kart MasterCard mogą wypłacić do 500 zł, z kolei posiadacze kart Visa do 300 zł. Limity te dotyczą pojedynczej transakcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ciągu dnia dokonać kilku wypłat. Jedynym ograniczeniem jest tutaj dzienny limit wypłat z bankomatów, ustanowiony dla naszego konta.

Dzienne limity transakcji dla konta (wypłaty z bankomatów/cashback, płatności bezgotówkowe kartą płatniczą, przelewy internetowe) możemy zmienić w większości banków samodzielnie, z poziomu bankowości internetowej lub mobilnej. Ciekawostką jest, że mBank (w przeciwieństwie do innych banków) traktuje wypłaty usługą cashback, jako transakcje bezgotówkowe kartą, co ma wpływ na odmienne liczenie limitów.

Jak aktywować usługę?

Usługa cashback nie wymaga aktywacji. Znakomita większość banków w Polsce ma ją w swojej ofercie dla kart Visa, Mastercard i Maestro. Jeżeli Twój bank nie oferuje cashback, a bardzo Ci na nim zależy, to warto pomyśleć o zmianie banku.

Ile zapłacę za usługę cashback?

W przeważającej większości banków usługa jest całkowicie bezpłatna. Banki które pobierają opłatę za każdorazowo wypłaconą kwotę to BZ WBK (1,50 zł), PKO BP (1,00 zł), Volkswagen Bank (1,00 zł), Bank PKO SA (0,99 zł), BGŻ BNP Paribas (0,50 zł).

Zalety cashback
  • wygoda – możesz wypłacić pieniądze przy robieniu codziennych zakupów w sklepie. Ma to
   szczególne znaczenie, jeśli jesteś w podróży i nie znasz lokalizacji miejscowych bankomatów,
  • oszczędność czasu – nie musisz szukać bankomatu. Sieć bankomatów w kraju jest ponad
   cztery razy mniejsza od punktów cashback. Na dzień dzisiejszy usługę cashback umożliwia
   ponad 100 tysięcy punktów handlowych,
  • oszczędność pieniędzy – wiele banków nie pobiera w ogóle opłat za skorzystanie z usługi.
   Pozostałe banki naliczają drobne opłaty z tego tytyłu. Ale i tak opłaty są mniejsze w
   porównaniu z wypłatą w bankomacie obcego banku, a nieraz swojego. Np. mBank pobiera
   prowizję za wypłaty ze swoich bankomatów, jeżeli kwota wypłaty jest niższa niż 100 zł.
Czy punkt handlowy może mi odmówić wypłaty cashback?

Jeśli placówka jest oznaczona logiem cashback, to pracownik nie ma prawa nie wypłacić ci gotówki. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w kasie jest mało gotówki na bieżące funkcjonowanie placówki bądź nastąpiła awaria terminala płatniczego.