wybór konta

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Wybór rachunku bankowego nie należy do najprostszych decyzji, szczególnie wtedy, gdy nie wiemy czym się kierować przy podejmowaniu decyzji. Konto powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Niemniej jednak jest kilka ważnych kryteriów, na które trzeba zwrócić uwagę. Mianowicie.

Koszt miesięczny utrzymania konta

O ile samo założenie konta jest bezpłatne, o tyle korzystanie z konta przeważnie wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat. Najważniejsze dla nas opłaty to: opłata za prowadzenie konta, opłata za korzystanie z karty, oplata za wypłaty z bankomatów oraz opłata za przelewy. Dwie pierwsze, to opłaty cykliczne, tj. miesięczne. Pozostałe to opłaty od każdej dokonanej transakcji. Są to opłaty podstawowe za konto, ale równocześnie dotyczą czynności z których najczęściej korzystamy. Przejdźmy zatem do szczegółów.

 1. Prowadzenie konta – jest to co miesiąc pobierana opłata przez bank z tego tytułu, że posiadamy w nim konto. Opłata ta może wynosić od kilku do kilkunastu złotych. Często można zwolnić się z opłaty za prowadzenie konta, jeżeli aktywnie korzystamy z karty debetowej (np. określona ilość płatności kartą w miesiącu lub płatność na ustaloną kwotę albo jedno i drugie). Bywa i tak, że bank nie pobierze tej opłaty, jeśli mamy stałe miesięczne wpływy na konto (np. w kwocie 1 000 zł) Niektóre banki nie pobierają tej opłaty w ogóle.
 2. Obsługa karty płatniczej – raz w miesiącu pobierana opłata przez bank, za to że możemy dokonywać płatności za pomocą karty debetowej. Opłata waha się w granicach od kilku złotych wzwyż. Podobnie jak z opłatą za prowadzenie konta, bank może nie obciążać nas tą opłatą, jeśli aktywnie korzystamy z karty płatniczej bądź mamy stałe wpływy na konto w oznaczonej kwocie. Nieliczne banki nie stosują tej opłaty.
 3. Bankomaty – przeważnie wypłaty z bankomatów w banku, w którym mamy konto (oraz sieci z nim powiązanych) są darmowe. Zdarzają się jednak sytuacje, że bank macierzysty może pobierać opłatę, jeśli wypłata z bankomatu następuje poniżej określonej kwoty (np. poniżej 100 lub 50 zł). Wypłaty w obcych bankomatach (bankomaty innych banków oraz bankomaty niepowiązane z siecią danego banku) – co do zasady są obarczone opłatą. Prowizja za wypłatę sięga od kilku złotych w górę i jest naliczana za każdą transakcję (wypłatę).
 4. Przelewy – powszechną praktyką jest, że przelewy internetowe pomiędzy tymi samymi bankami są zwolnione z opłat. Z kolei za przelewy internetowe pomiędzy różnymi bankami mogą być naliczane opłaty. Przelewy w placówce banku lub za pomocą infolinii standardowo wiążą się z opłatą. Opłata naliczana jest od każdej transakcji przelewu i wynosi od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych.
Dostęp do konta

W obecnych czasach bardzo ważny jest dostęp do konta z poziomu komputera, tabletu oraz telefonu komórkowego. Dzięki temu większość spraw związanych z kontem (przelewy, doładowania, zlecenia stałe itd.) możemy załatwić samodzielnie, w dogodnym dla nas czasie i miejscu. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest to, że banki “punktują” osoby, które dokonują czynności związane z kontem samodzielnie. W związku z tym, możemy liczyć na zwolnienie z opłat (np. za przelewy w systemie bankowości internetowej) albo zmniejszenie ich wysokości. Znakomita większość banków ma swojej ofercie nowoczesne aplikacje do zarządzania kontem, oparte o różne interfejsy. Kwestią gustu może być wybór pomiędzy aplikacją jednego banku a drugiego.

Placówki banku

Mimo że wiele spraw załatwimy samodzielnie, poprzez bankowość internetową czy mobilną, to jednak warto mieć dostęp do placówki banku w swoim mieście. Czasami nic nie zastąpi osobistej rozmowy z profesjonalnym pracownikiem banku. Upewnij się, czy interesujący Cię bank posiada placówkę w twojej lokalizacji. Duże banki mają oddziały nawet w mniejszych miejscowościach.

Bankomaty

Równie ważny jest szeroki dostęp do bankomatów banku, w którym posiadamy konto. W tych bankomatach dokonamy bezpłatnie wypłaty z konta oraz wpłaty na konto. Utrudniony dostęp do bankomatu (np. bankomat w sąsiedniej miejscowości) może być poważną zmorą, która utrudni nam korzystanie z konta. Sprawdź zatem bankomaty w swoim miejscu zamieszkania.

Ciekawe produkty i usługi powiązane z kontem

W zależności od potrzeb, klient może być zainteresowany takimi produktami jak:

 • konta oszczędnościowe,
 • konta walutowe,
 • programy systematycznego oszczędzania,
 • platformy do zakupu akcji, walut, jednostek funduszy inwestycyjnych.

Jeśli chodzi o usługi, to np.

 • przelewy na numer telefonu,
 • płatności BLIK,
 • płatności Android Pay.
Promocje, programy rabatowe i zwrotowe

W szczególności:

 • jednorazowe premie pieniężne za otwarcie konta,
 • zniżki na zakupy w wybranych punktach,
 • zwrot części wydatków za zakupy (moneyback).