założenie konta przelewem

Czy da się założyć konto w banku całkowicie przez internet?

W dzisiejszym świecie coraz więcej rzeczy wykonujemy przez internet. Robimy zakupy, rezerwujemy bilety, korzystamy z usług urzędów etc. Podobnie jest z usługami bankowymi. Banki szukają nowych dróg pozyskiwania klientów, takich które będą tanie, szybkie i bezpieczne. Jedną z nich jest możliwość założenia konta (złożenie wniosku + podpisanie umowy) w pełni przez internet, samodzielnie przez klienta, z minimalnym udziałem banku. Metoda ta to tak zwany “przelew weryfikacyjny (autoryzacyjny)”.

Przelew weryfikacyjny ma za zadanie zidentyfikować tożsamość nowego klienta i potwierdzić zamiar zawarcia przez niego umowy. Autoryzacja przelewem jest dostępna dla osób, które już posiadają konto w innym banku. Zgodnie z zaleceniami KNF (Komisji Nadzoru Finansowego), “konto w innym banku” musi być założone tradycyjną drogą, tzn. kurierem lub w placówce. Osoby nie mające konta w żadnym banku bądź wprawdzie posiadające konto w innym banku, lecz założone przelewem – muszą skorzystać ze standardowych form otwierania konta (kurier, placówka).

W jaki sposób mogę otworzyć konto online?
  1. Wejdź na stronę wybranego banku, który oferuje taką możliwość (poniżej masz listę banków).
  2. Wypełnij i wyślij wniosek o otwarcie konta. Opcja założenia konta przelewem może być dostępna przed otwarciem wniosku lub w trakcie wypełniania wniosku (zakładka “sposób podpisania / zawarcia umowy”).
  3. Po wysłaniu wniosku otrzymasz dane do przelewu (na stronie www bądź e-mailem).
  4. Wykonaj przelew ze swojego konta w innym banku na numer nowo zakładanego konta.
  5. Po zaksięgowaniu przelewu konto zostanie aktywowane i będziesz mógł zacząć z niego korzystać.

Niezwykle istotne jest to, żeby dane zawarte w wniosku (imię i nazwisko, dane adresowe) zgadzały się z danymi w przelewie weryfikacyjnym. Np. jeśli wniosek o konto składa Jan Kowalski, to właścicielem konta, z którego wykonywany jest przelew musi być też Jan Kowalski. Jeśli nie będzie zgodności tych danych, to wtedy otwarcie konta przelewem nie będzie możliwe.

W którym banku założę konto przez internet?
  • Alior Bank
  • Bank Zachodni WBK
  • ING Bank Śląski
  • Nest Bank
  • Raiffeisen Polbank

Ważne! Ostatnio pojawiła się nowa możliwość otwarcia konta w pełni przez internet, tj. wideo rozmowa.