Spotkaliśmy się już z różnymi sposobami otwarcia rachunku w banku, tj. przez kuriera, infolinię, przelew weryfikacyjny, czy też drogą tradycyjną – w placówce banku. Zajmiemy się dziś kolejną metodą, mianowicie wideo-rozmową. Wideo rozmowa (umowa wideo) jest swego rodzaju ewenementem na rynku bankowym w Polsce.

Została wdrożona jako pierwsza przez Alior Bank, a kolejno Bank Zachodni WBK. Z doniesień prasowych mBanku wynika, iż trwają prace nad implementacją systemu w tymże banku. Oczekujmy że i inne bank pójdą w stronę poprzedników. Nota bene, koncepcja wideo rozmowy została pozytywnie zaaprobowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Co jest potrzebne do założenia konta?

• dowód osobisty,
• komputer wyposażony w kamerę i mikrofon,
• przeglądarka Chrome lub Firefox,
• telefon.

Jak założyć konto przez wideo rozmowę?

  1. Wejdź na stronę banku posiadającego taką usługę (na dzień dzisiejszy Alior Bank i BZ WBK).
  2. Wybierz odpowiednie konto i kliknij “złóż wniosek”.
  3. W formularzu wnioskowym zaznacz opcję zawarcia umowy jako “rozmowa wideo z doradcą” oraz uzupełnij pozostałe dane osobowe i kontaktowe.
  4. Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku lub w trakcie wypełniania – uzyskasz dostęp do połączenia z doradcą banku w formie audio-wideo.
  5. Doradca zidentyfikuje Twoją tożsamość na podstawie dowodu osobistego i wizerunku, pomoże uzupełnić (ewentualnie skorygować) wniosek, odpowie na pytania, przygotuję umowę i poprosi Cię o zapoznanie się z umową i jej akceptację. Akceptacja umowy następuje ustnie (albo/i) w drodze potwierdzenia otrzymanym kodem sms.
  6. Po zakończeniu rozmowy – otrzymasz na adres e-mail: potwierdzenie zawarcia umowy i aktywacji konta, dokumenty (umowa, tabela opłat i prowizji, tabela oprocentowania) oraz dane logowania do konta.

Ile to może trwać?

Cały proces powinien zakończyć się w przeciągu około 10 minut.